Superintendent

Quick Links

April Winners - 2011

Students recognized at the April school board meeting were:

Monroe County High School
All District Seasonal Basketball Team - Chip Anderson, Keaton Rich, Caleb Sheffield, Chad Wilson
All District Tournament Basketball Team - Tanner Kendall, Keaton Rich
All District Academic Basketball Team - Chip Anderson
All Regional Tournament Basketball Team - Tanner Kendall, Caleb Sheffield
State Governor's Cup Composition - Tanner Elrod 14th
Girls Basketball Team Members -
Seniors: Amber Gordon, Kala Johnson, Megan Moore
Juniors: Caylan Bybee, Mackenzie Clements, Skylar Turner
Sophomores: Madison Clements, Molly Harlin, Kallie Jo Lyon, Courtney Stephens
Freshman: Mary Brook Anderson, Hannah Guffey, Kelsey Kirkpatrick, Rachel Lundy, Amanda McGeorge, Kayla Murray, Kelliemae Polston, Lauren Turner
Managers: Emily Baxter, Blakely England
Coaches: Dwayne Murray, Julie Nuckols, Loretta Stephens, Samantha Graves
Lady Falcons: 2010 Culvers Christmas Tournament Runner- Up, 4TH Region All A Champions, 2011 All A State Basketball Runner-Up, 2011 15th District Champions, 2011 4th Region Runner-Up, Finished Season 24-7
Caylan Bybee Player of the Game vs. West Carter @ EKU, 4th Region All A Tournament, Statewide All A Tournament Player 2011, 15th District All Seasonal Team and 15th District All Tournament Team 2011, 4th Region All Tournament Team 2011, 4th Region 1st Team 2011, Honorable Mention All State 2011.   
Madison Clements Player of the Game vs. Sheldon Clark @ EKU, 4th Region All A Tournament, Statewide All A Tournament Player 2011, 15th District All Seasonal Team and 15th District All Tournament Team 2011, 4th Region All Tournament Team 2011, 4th Region 2nd Team 2011.
Megan Moore Player of the Game vs. Newport Catholic @ EKU
Kayla Murray 4th Region All A Tournament, Statewide All A Tournament Player 2011, 15th District All Seasonal Team and 15th District All Tournament Team 2011, 4th Region All Tournament Team 2011.
Amber Gordon 4th Region All A Academic 2011, 15th District Academic Team 2011.


Gamaliel Elementary School
State Earthquake Poster Contest - Jonah Ford - 2nd
Regional Governor's Cup Quick Recall Team - 3rd place - Members are:  Ashley Gearlds, Austin Rhoton, Brock Cleary, Clayton Holder, Cory Flippin, Isaiah Hudson, JW Short, Lauren McHenry, Olivia Hawkins
Regional Governor's Cup Language Arts and Social Studies Assessment - Olivia Hawkins - 1st